Wood Effect Anti Slip Vinyl Flooring 2mm combines style and practicality with a realistic wood look. Its cushioning layer adds comfort and reduces footstep noise, while being anti-allergenic and hygienic. With R10 slip resistance, it’s durable, low-maintenance, and easy to install. Available in 2m, 3m, and 4m roll widths. This product from our premium vinyl flooring Dubai collection is perfect for any high-traffic space.
| Feature | Details |
|---|---|
| Product ID | WHWKNA5511 |
| Available Widths | 2m, 3m, 4m |
| Thickness | 2.0 mm |
| R Rating | R10 |
| Wear Layer | 0.15 mm |
| Warranty | 5 Years |
| Backing | Cushioned Backing |
| Pattern Repeat | 100 cm x 100 cm |
| Tile/Plank Size | 16.6 cm x 100 cm |
| Suitable Areas | Living Room, Dining Room, Conservatory, Bathroom, Utility Room, Kitchen, Pantry |












Reviews
There are no reviews yet.