Washed Character Oak is inspired by planks reclaimed from an old wind-powered sawmill in Amsterdam. Over time, they were smoked, creating burnished knots, visible grain, and subtle colour variations. The muted taupe tone gives a rustic feel and pairs beautifully with teals and blues.
| Specification | Details |
|---|---|
| Format | Gluedown |
| Design Options | Available |
| Room Suitability | Lounge, dining room, hallway, kitchen, bedrooms, bathrooms |
| Colour | Beige / Taupe |
| Size | 457mm × 76mm |
| Wear Layer | 0.3mm |
| Thickness | 2.0mm |
| Bevelled Edge | No |
| Look | Oak |
| Box Coverage | 3.345m² |









Reviews
There are no reviews yet.