Traditional Character Oak is inspired by planks reclaimed from an old wind-powered sawmill in Amsterdam. Over time, the wood was naturally smoked, creating burnished black knots, pronounced grain patterns, and beautiful colour variations. Its rich, warm tones add a classic touch, highlighting the unique character of this stunning floor.
| Specification | Details |
|---|---|
| Room Suitability | Lounge, Dining Room, Hallway, Kitchen, Bedrooms, Bathrooms |
| Colour | Brown |
| Size | 457mm × 76mm |
| Wear Layer | 0.3mm |
| Thickness | 2.0mm |
| Bevelled Edge | No |
| Look | Oak |
| Box Coverage | 3.345 m² |








Reviews
There are no reviews yet.