Oak 967M Wood Effect Vinyl Flooring brings the timeless charm of aged oak with the practicality of vinyl. With 2.30mm thickness and 0.15mm wear layer, it’s durable and ideal for high-traffic areas. The R10 slip-resistant surface ensures safety, while its easy-to-maintain finish and 2-year warranty make it perfect for any home space.
| Feature | Details |
|---|---|
| Available Widths | 2 m, 3 m, 4 m |
| Thickness | 2.3 mm |
| R Rating | R10 |
| Wear Layer | 0.15 mm |
| Warranty | 5 Years |
| Pattern Repeat | 100 cm x 100 cm |
| Tile/Plank Size | 16.6 cm x 100 cm |
| Backing | Foam Backing |
| Suitable Areas | Living Room, Dining Room, Conservatory, Bathroom, Utility Room, Kitchen, Pantry |










Reviews
There are no reviews yet.