Grey Brushed Oak features a subtle texture, pale warm grey tones, and a neutral finish, offering an authentic real wood appearance with its distinctive natural grain emboss. To complete the look and allow for the necessary expansion gap, a colour-matched or white-painted scotia is also available.
| Specification | Details |
|---|
| Format | Rigid Core |
| Design Options Available | Yes |
| Room Suitability | Lounge, Dining Room, Hallway, Kitchen, Bedrooms, Bathrooms |
| Colour | Grey |
| Size | 1420mm × 225mm |
| Wear Layer | 0.55mm |
| Thickness | 6.5mm |
| Bevelled Edge | Micro |
| Look | Oak |
| Box Coverage | 3.195 m² |









Reviews
There are no reviews yet.