Dove Artisan Oak features prominent crown formations with burnished knots. Liming highlights the timber’s open, flowery grain and tight linear markings, while a registered emboss adds authenticity and a subtle contemporary feel.
| Specification | Details |
|---|---|
| Format | Gluedown |
| Design Options | Available |
| Room Suitability | Lounge, dining room, hallway, kitchen, bedrooms, bathrooms |
| Colour | Grey |
| Size | 457mm × 76mm |
| Wear Layer | 0.7mm |
| Thickness | 3.0mm |
| Bevelled Edge | Standard |
| Look | Oak |
| Box Coverage | 3.345m² |









Reviews
There are no reviews yet.