Dark Beige Wood Effect Anti Slip Vinyl Flooring combines style and durability with a realistic wood look. With 2.30mm thickness and 0.15mm wear layer, it’s hard-wearing and long-lasting. The R10 slip-resistant surface ensures safety, even in wet areas, and it’s compatible with underfloor heating, making it perfect for kitchens, bathrooms, and living spaces.
| Feature | Details |
|---|---|
| Available Widths | 2 m, 3 m, 4 m |
| Thickness | 2.3 mm |
| R Rating | R10 |
| Wear Layer | 0.15 mm |
| Warranty | 5 Years |
| Pattern Repeat | 100 cm x 100 cm |
| Tile/Plank Size | 16.6 cm x 100 cm |
| Suitable Areas | Living Room, Dining Room, Conservatory, Bathroom, Utility Room, Kitchen, Pantry |









Reviews
There are no reviews yet.