Cyclone Sisal Rug is our other top two best-selling sisal carpet, and its popularity speaks for itself. Cyclone features a medium-sized weave with a warm yet neutral tone that suits any interior. Highly versatile, Cyclone product from our luxury sisal rugs Dubai collection looks stunning in hallways, living areas, bedrooms, and dining rooms alike.
| Feature / Option | Details |
|---|---|
| Weave Style | Tiger eye style weave |
| Knot Size | 1.5 cm per knot |
| Thickness (with binding) | 1 cm |
| Thickness (with underlay) | 1.85 cm |
| Finish Options | |
| Black Cotton Binding | 3 cm wide, with latex backing |
| Natural Jute Binding | 3 cm wide, with latex backing |
| Folded Edges Finish | With underfelt backing |










Reviews
There are no reviews yet.