The dark, burnished knots of Basque Oak are softened with a milky wash, creating a light neutral tone that offers a clean, balanced look, perfect for a tranquil and inviting space. This premium tile is a part of our complete lvt flooring Dubai collection design for modern and waterproof interiors.
| Specification | Details |
|---|---|
| Format | Gluedown |
| Design Options | Available |
| Room Suitability | Lounge, dining room, hallway, kitchen, bedrooms, bathrooms |
| Colour | Beige / Taupe |
| Size | 711mm × 114mm |
| Wear Layer | 0.7mm |
| Thickness | 3.0mm |
| Bevelled Edge | Standard |
| Look | Oak |
| Box Coverage | 3.252m² |








Reviews
There are no reviews yet.